Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bruce Willis

26. 11. 2007
Obrazek Pochází ze Západního Německa, ale v roce 1971 se jeho rodiče rozvedli a on putoval za oceán, do městečka Pennsgrove, stát New Jersey.Hereckou kariéru začal Willis při vystoupení svého skautského oddílu Lvíčata, ale dlouho se zdálo, že spíš než herectví se bude věnovat hře na foukací harmoniku. Po letech, kdy se živil jako hlídač v chemické továrně, automechanik nebo pumpař, se rozhodl navštěvoval Montclairskou státní univerzitu, kde se přihlásil do dramatického kurzu. Při studiu herectví se zúčastňoval pravidelně newyorských konkurzů, kde získal i svoji první divadelní roli a natočil reklamní spoty na Levis 501 jeans. Dlouho hrál především v divadle. Postupně si ho počátkem 80. let začal všímat i film a televize.

Po malé roli zločineckého střelce v seriálu Miami Vice dostal šanci, která z něj udělala skutečnou televizní hvězdu roku 1985 v televizním filmu Moonlightinga a později ve stejnojmenném seriálu, která mu v roce1987 vynesla cenu Emmy.

Sehrál zde postavu detektiva Davida Addisona, pracujícího v soukromé detektivní kanceláři s názvem Moonlighting. Jeho společnicí v této firmě je bývalá topmodelka Madelyn Hayesová (Cybill Shepherd).Naprosto úchvatné hádky s Madelyn odehrávající se obvykle uprostřed davu spolupracovníků v kanceláři vás téměř vždy dokázaly rozesmát.

V Moonlightingu také Bruce předvedl své pěvecké nadání - některé díly seriálu jsou i mírně muzikálně laděné. Hned v roce 1987 přichází další velká role, a to v komediální romanci Schůzka naslepo. Zahrál si zde workoholického manažera Waltera Davise a společnicí mu byla Kim Basingerová jako Nadia Gates. O rok později se pouští do charakteru Johna McClanea v akčním filmu Smrtonosná past (režie John McTiernan), který mu zajistil hvězdnou dráhu a současné miliónové příjmy.. Roku 1990 se objevuje druhý díl, kterým dokázal, že patří mezi opravdovou hereckou elitu (režie Renny Harlin) a o dalších 5 let později natáčí režisér McTiernan Smrtonosnou past 3 (Die Hard with A Vengeance).

Dalším vynikajícím snímkem akčního žánru v jeho filmografii je krimi Poslední skaut (The Last Boy Scout, 1991) v režii Tonyho Scotta, katastrofický thriller Armageddon (Armageddon, režie Michael Bay, 1998) či akční sci-fi Pátý element (The Fifth Element, 1997) Luca Bessona. Ke komedii se Willis vrátil parodií Hudson Hawk (režie Michael Lehmann, 1991), k níž napsal i námět, či černou komedií Smrt jí sluší (Death Becomes Her, režie Robert Zemeckis, 1992). Pod režijním vedením Roberta Altmana se objevil ve vynikající satiře na Hollywood Hráč (The Player, 1992), s Terrym Gilliamem natočil sci-fi Dvanáct opic (Twelwe Monkeys, 1995) a s Quentinem Tarantinem kultovní morytát Pulp Fiction – historky z podsvětí (Pulp Fiction, 1994). Dvakrát si zahrál hlavní roli ve filmech jednoho z nejoceňovanějších hollywoodských autorů, M. Nighta Shyamalana: v Šestém smyslu (The Sixth Sense, 1999) a Vyvoleném (Unbreakable, 2000).

Dále jsme ho měli možnost vidět ve válečném dramatu Hartova válka (Hart's War, režie Gregory Hoblit, 2002), komedii Banditi (Bandits, režie Barry Levinson, 2001), válečném thrilleru Slzy slunce (Tears of the Sun, režie Antoine Fuqua, 2003) a v pokračování Mého souseda zabijáka (The Whole Ten Yards, režie Howard Deutch, 2004).

V roce 2005 si zahrál ve filmu režiséra Roberta Rodrigueze, Sin City - město hříchu. Objevil se zde jako John Hartigan, poslední čestný policista ve městě, který se chystá na odpočinek, ale má před sebou poslední úkol: zachránit jedenáctiletou Nancy Callahanovou (Jessica Alba) ze spárů pomateného syna senátora Rourka. Pro roli Hartigana měl Robert Rodriguez okamžitě vybraného Bruce Willise. Bruce Willis představuje novodobého rytíře a mimo jiné v černobílé vypadá skvěle. Autor Sin City, Frank Miller řekl: „Pokud je Mickey Rourke Dionýsem tohoto filmu, pak Bruce je jeho Apollem.“ Bruce Willis byl již dlouhá léta fanouškem Millerova Sin City, a když mu Rodriguez ukázal úvodní scénu Sin City, okamžitě souhlasil. Byl to pro něj ten vizuálně nejpůsobivější kousek filmu, jaký kdy viděl. Willis je také fanouškem Hartigana. Obdivuje na něm jeho schopnost a odhodlání vyměnil svůj život za život malé holky…

Bruce Willis si ve stejném roce udržuje pozici jedné z nejpopulárnějších akčních hvězd současnosti dalším napínavým snímkem Rukojmí (režie Florent Siri), který v sobě ideálním způsobem spojuje prvky napětí, psychologického dramatu a akce. Zahrál si zde roli Jeffa Talleye, špičkového vyjednavače losangeleské policie, který po tragické nehodě, při níž zahynula mladá matka s dítětem, propadne do hlubokých depresí a rozhodne se změnit životní styl.


Filmografie:

2010 
  Surrogates, The
 2009 
  Last Full Measure, The
 
  Morgan's Summit
 2008 
  Assassination of a High School President
 
  Pinkville
 
  What Just Happened?
 2007 
  Neznámý svůdce
 
  Planeta Teror
 
  Smrtonosná past 4.0
 2006 
  16 bloků
 
  Alpha Dog
 
  Astronaut
 
  Fast Food Nation
 
  Hammy's Boomerang Adventure (video film)
 
  Nabít a zabít
 

 
  Tony Bennett: An American Classic (TV film)
 
  Za plotem
 2005 
  Rukojmí
 
  Sin City - město hříchu
 2004 
  Dannyho parťáci 2
 
  Můj soused zabiják 2
 2003 
  Charlieho andílci: Na plný pecky
 
  Lumpíci v divočině
 
  Slzy slunce
 2002 
  Grand Champion
 
  Hartova válka
 
  True West (TV film)
 2001 
  Banditi
 
  Inside Bandits (video film)
 2000 
  Kid
 
  Kid Becomes the Kid, A (TV film)
 
  Můj soused zabiják
 
  Vyvolený
 1999 
  Druhá šance
 
  Snídaně šampionů
 
  Šestý smysl
 1998 
  Armageddon
 
  Mercury
 
  Stav obležení
 1997 
  "Ally McBealová" (TV seriál)
 
  Pátý element
 
  Šakal
 1996 
  "Bruno the Kid" (TV seriál)
 
  Beavis a Butt-head dobývají Ameriku
 
  Bruno the Kid: The Animated Movie (video film)
 
  Poslední zůstává
 1995 
  Dvanáct opic / 12 opic
 
  Smrtonosná past 3
 
  Čtyři pokoje
 1994 
  "Přátelé" (TV seriál)
 
  Barva noci
 
  Nejsem žádný blázen
 
  Pulp Fiction: Historky z podsvětí
 
  Všude dobře, doma nejlíp
 1993 
  Na dostřel
 
  Nabitá zbraň 1
 1992 
  Hráč
 
  Smrt jí sluší
 1991 
  Billy Bathgate
 
  Hudson Hawk
 
  Poslední skaut
 
  Siskel & Ebert: Actors on Acting (TV film)
 
  Vražedné myšlenky
 1990 
  Kdopak to mluví 2
 
  Ohňostroj marnosti
 
  Smrtonosná past 2
 1989 
  Kdopak to mluví
 
  That's Adequate
 
  V nepřátelském poli
 1988 
  "Roseanne" (TV seriál)
 
  Return of Bruno, The
 
  Smrtonosná past
 
  Sunset
 1987 
  Pointer Sisters: Up All Nite, The (TV film)
 
  Schůzka naslepo
 1985 
  "Měsíční svit" / "Moonlighting" (TV seriál)
 
  Moonlighting / Měsíční svit (TV film)
 1982 
  Rozsudek
 1980 
  Guru kommt, Ein
 
  První smrtelný hřích

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář