Jdi na obsah Jdi na menu
 


John Travolta

26. 11. 2007
Obrazek John se narodil jako nejmladší z šesti dětí Salvatorovi bývalému poloprofesionálnímu hráči fotbalu a Helen učitelce herectví. Od 12 let se stal členem místní herecké skupiny a brzy poté se objevil na jevišti. Dlouho také navštěvoval taneční kurzy. V 16 letech opustil školu a vydal se na hereckou kariéru. Zpočátku se objevil v několika desítkách reklam a v divadelních hrách. Do televize pronikl v roce 1972 menšími rolemi v několika televizních seriálech.

Menší roli získal v úspěšném broadwayském muzikálu Pomáda a později v muzikálu Over Here!. První filmovou zkušeností byla malinká rolička v hororovém snímku Ďáblův déšť "The Devil's Rain". První významnou roli získal v televizním sitcomu Vítej zpátky, Kottere "Welcome Back, Kotter" (1975). Díky velkému úspěchu tohoto sitcomu John nazpíval LP "Can't Let Go". Za roli v televizním filmu Chlapec v plastikové bublině "The Boy in the Plastic Bubble" (1976) si získal značný kladný ohlas filmových kritiků.

O rok později získal první hlavní roli ve významném filmovém muzikálu Horečka sobotní noci "Saturday Night Fever" (1977). Jeho role Tonyho Manera obyčejného mladíka, který se každou sobotu promění v krále diskoték, jemuž žádná dívka neodolá, se stala velmi úspěšnou. Tato role umístila Johna na seznam nejvíce probíranou mladou hvězdu Hollywoodu a dokonce mu přinesla nominace na Zlatý glóbus a Oskara.

Své postavení nové hvězdy si upevnil v další roli Dannyho Zuka ve filmovém muzikálu Pomáda "Grease" (1978).
Finanční úspěch byl ještě větší než u Horečky sobotní noci a soundtrack k filmu šel na dračku. Po velkém úspěchu přišel první velký propadák, film Chvíle za chvílí "Moment by Moment" (1978) byl finanční katastrofa.

Další film Městský kovboj "Urban Cowboy" (1980) ujistil publikum a kritiku, že John patří mezi hereckou špičku. Děj pojednává o tom jak se z nesmělého mladíka z texaského venkova stane v Houstonu drsný městský kovboj. O rok později si zahrál zvukaře, který nahraje záznam auta, které se zhroutilo z mostu v thrilleru Výbuch "Blow Out". Přestože film nedosáhl takových tržeb jak se očekávalo jeho výkon velmi kladně zapůsobil na filmovou kritiku.

Pod režijním vedením Sylvestera Stalloneho si zahrál ve filmu s poměrně dobrým ohlasem Zůstat naživu "Staying Alive" (1983). Mnohem lépe zazářil ve filmu Dva podobní "Two of a Kind" (1983), který byl natočen o několik měsíců později. Po dvouleté absenci se vrátil na plátna kin v romantickém dramatu Dokonalí "Perfect" (1985). Film se nestal tak úspěšným jak se očekávalo a Johnova herecká sláva se začínala vytrácet.

Návrat do síně slávy přišel v trilogii rodinných komedií Kdopak to mluví 1,2,3 "Look Who's Talking" (1989, 1990, 1993). V roli taxikáře Jamese se seznámí s Mollie (Kirstie Alley) 33letou svobodnou účetní, kterou pozná cestě do porodnice. Film byl natolik úspěšný, že jen za 12 měsíců od uvedení měl tržby téměř 150 milionů dolarů.

Ve zdařilé parodii na laciné rodokapsové krváky od Quentina Tarantina Pulp Fiction - Historky z podsvětí "Pulp Fiction" si zahrál po boku Samuela L. Jacksona, Umy Thurmanové a Bruce Willise. Za ztvárnění role Vincenta Vegy získal nominaci na Oskara a Zlatý Glóbus, což jej opět vrátilo na herecký vrchol.

Téměř s podobným úspěchem si zahrál bývalého mafiána Chiliho Palmera, který se pustil do filmového businessu v akční komedii Chyťte ho! "Get Shorty" (1995), kde si zahráli také Gene Hackman a Rene Russová. Za svou skvělou roli získal ocenění Zlatý glóbus. Poprvé v roli padoucha snažícího se získat jadernou zbraň se objevil v akčním trháku Operace Zlomený šíp "Broken Arrow" (1996).

V roli agenta FBI se snaží dopadnout psychopatického teroristy Nicolase Cageho si zahrál v akčním thrilleru Tváří v tvář "Face/Off" (1997). Po roli guvernéra jižanského státu ve filmu Barvy moci "Primary Colors" si zahrál malou roli Generála Quintarda ve válečném dramatu Tenká červená linie "The Thin Red Line" (1998).

Průměrné herecké výkony předvedl v dramatu Civilní akce "A Civil Action" (1998), thrilleru Generálova dcera "The General's Daughter" (1999) a akčním sci-fi Bojiště Země "Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000" (2000). Opravdový návrat přišel v roli velmi schopného špióna Gabriela, který nejen se sexy Halle Berry ukradne šest bilionů dolarů v akčním filmu  "Swordfish" (2001). Jedním z posledních filmů, které natočil je thriller  Malý svědek "Domestic Disturbance" (2001).

Filmografie:

2009 
  Dallas
 
  Quantum Quest: A Cassini Space Odyssey
 2008 
  Old Dogs
 2007 
  Divočáci
 
  Hairspray
 2006 
  Tony Bennett: An American Classic (TV film)
 
  Zabijáci osamělých srdcí
 2005 
  Buď v klidu
 2004 
  Kat
 
  Okrsek 49
 
  Píseň lásky samotářky
 2003 
  Zelené peklo
 2002 
  Austin Powers - Goldmember
 
  Muhammad Ali's All-Star 60th Birthday Celebration! (TV film)
 2001 
  Malý svědek
 
  Swordfish: Operace Hacker
 2000 
  Bojiště Země: Sága roku 3000
 
  True Hollywood Stories: Welcome Back Kotter (TV film)
 
  Šťastná čísla
 1999 
  Generálova dcera
 
  Our Friend, Martin (video film)
 1998 
  Barvy moci
 
  Tenká červená linie
 
  Žaloba
 1997 
  "Behind the Music" (TV seriál)
 
  Jak ta je úžasná
 
  Město šílenců
 
  Tváří v tvář
 1996 
  Fenomén
 
  Michael
 
  Operace: Zlomený šíp
 
  Orientation: A Scientology Information Film
 1995 
  Chyťte ho!
 
  MST3K Little Gold Statue Preview Special (TV film)
 
  Černá klec
 1994 
  Pulp Fiction: Historky z podsvětí
 1993 
  Kdopak to mluví 3
 1992 
  Boris a Nataša
 1991 
  Chains of Gold (TV film)
 
  Křik
 
  Ochránce
 1990 
  Kdopak to mluví 2
 1989 
  Experts, The
 
  Kdopak to mluví
 1987 
  Basements (TV film)
 
  Grand Knockout Tournament, The (TV film)
 1985 
  Dokonalí
 1984 
  Olivia Newton-John: Twist of Fate (video film)
 1983 
  Dva podobní / Nebeský pár
 
  Staying Alive
 1981 
  American Bandstand's 30th Anniversary Special (TV film)
 
  Výstřel / Výbuch
 1980 
  Městský kovboj
 1978 
  Moment by Moment
 
  Pomáda
 1977 
  Horečka sobotní noci
 1976 
  Boy in the Plastic Bubble, The (TV film)
 
  Carrie
 1975 
  "Good Morning America" (TV seriál)
 
  "Welcome Back, Kotter" (TV seriál)
 
  Devil's Rain, The
 
  Tenth Level, The (TV film)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář